Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/moravanakole.cz/moravanakole.cz/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 137

Hovorany - Babí lom Strážovice

Z Horního konce Hovoran se vydáme mezi vinohrady ve Starej hoře po kyjovské cyklotrase  k nejvyššímu bodu v okolí. Nad obcí se zastavíme v chráněné ptačí rezervaci Hovoranské louky. Krásná stepní květena nás ohromí hlavně na jaře kdy rozkvete koberec petrklíčů.

Pokračujeme po asfaltové cestě mezi poli a vinicemi s krásnými výhledy do širokého okolí po hřebenu katastru k Nenkovicím. Obec se  450 obyvateli má na návsi hezkou zdobenou zvonici a několik vyřezávaných soch. Dál po silnici sjíždíme do Stavěšic, odkud nás čeká pořádný výšlap na Stražovják. Po turistické stezce si to vyšlápneme kolem meruňkového sadu až na úplný vrchol k vysílači od kterého je nádherný výhled do jihomoravské krajiny. Za tento výkon si jistě zasloužíme osvěžení v místní dřevěnici s atrakcemi pro děti. Po krátkém odpočinku nás čeká sešup do Kyjova-města folkloru. Najdeme zde koupaliště, muzeum, hezké náměstí po jehož prohlídce se vydáme kolem autobusového nádraží po cyklostezce Mutěnka dál. Cyklostezka je zbudována na zaniklé vlakové trati ,takže po náročných výstupech nás čeká 10km totální rovinky. Cestou projíždíme Svatobořicemi, kde můžeme navštívit známé vinařství a pokračovat přes Mistřín do Dubňan a Mutěnic  odkud už to známe-přes kopec do Hovoran za dobrým vínkem a dnes zaslouženým odpočinkem.